17. neděle v mezidobí C

17. neděle v mezidobí C

 

„Nevstal-li Kristus, vaše víra nemá cenu… Ale Kristus z mrtvých vstal“ (1 Kor 15,17ab. 20a).

 

Jsi Boží přítel.

 

Abrahám dobře věděl, kdo je. A protože to věděl, neměl problém se tak i chovat. Mluvil s Bohem jako přítel s přítelem. S úctou a pokorou, no zároveň s láskou k lidem, které nosil v srdci. Vždyť v Sodomě měl svého synovce Lota.

 

Jsi Boží přítel.

 

Velmi se mi líbí žalm 138. Kdysi mi zachránil duchovní život, když jsem byl v situaci pro mě nezvládnutelné a Bůh mi ukázal, že řešení není moje starost: „Hospodin za mě dokončí, co začal…“ (Ž 138,8a). A tak se stalo. Dodnes pamatuji ten den, lépe řečeno tu noc v roce 1983, kdy mi to Bůh řek. Celý tento žalm je o přátelství s Bohem, neboť jeho autor ví, že se na Boha může stoprocentně spolehnout. A právě tato důvěra v něm vyvolává oslavu Boha.

 

Jsi Boží přítel.

 

Úryvek z Listu Kolosanům je fascinující. Co vše Bůh pro mě učinil! Byl jsem mrtvý, a on mi křtem vrátil život. Zničil můj dlužní úpis – seznam mých hříchů, za které jsem měl Bohu zaplatit. On ho jednoduše zničil!!! Nic ode mě za to nechtěl!

 

Jsi Boží přítel.

 

Ježíš nás naučil volat Boha Tatínek. A když pak přidává podobenství o neodbytném příteli, který pozdě v noci obtěžuje přítele, říká nám, že Tatínek je náš nejlepší Přítel. „…dá Ducha svatého těm, kdo ho prosí!“ (Lk 11,13).

 

Vnímáš to? Všechny texty dnes mluví o tom, že jsi Boží přítel. Jsi přítel Boha! Nikdy, opravdu nikdy na to nezapomeň. Nalep si to na ledničku, na palubovku do auta, vlož si tento text do peněženky či k platební kartě, ke kartičce pojištěnce… Tím, že to budeš mít na očích, budeš jinak reagovat jako doposud, změní se tvé chování a zaniknou tvé starosti, poněvadž budeš zakoušet, co znamená, že jsi Boží přítel.

 

 

S laskavým svolením autora a žilinské diecéze https://dcza.sk